Strona główna Biznes Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw mieszkania?

Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw mieszkania?

242
PODZIEL SIĘ

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko kupowanie nowych po okazyjnej cenie. Na nieruchomościach można zarabiać na przykład podnajmując je innym osobom. Ale jeśli ktoś potrzebuje pożyczki posiadanie na przykład mieszkania na własność też będzie korzystne. Dlaczego?

Ponieważ można je zastawić i dostać pożyczkę lepiej oprocentowaną niż zwykły kredyt gotówkowy. Będzie to tak zwana pożyczka pod zastaw nieruchomości lub pożyczka hipoteczna. Można ją znaleźć w ofercie firmy pożyczkowych oraz banków. Generalnie udzielana jest na podstawie zastawu nieruchomości, ale i tak trzeba spełniać podstawowe wymagania takie jak: odpowiedni wiek minimalny, stały dochód potencjalnie na co najmniej 12 miesięcy, ważne dokumenty identyfikujące oraz dokument zaświadczający o własności np. mieszkania.

Plusy i minusy takiej pożyczki

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to inaczej pożyczka niecelowa. Można ją wydać na cokolwiek – zakup nowego samochodu, generalny remont mieszkania, wyjazd dziecka na studia zagranicę itd. Pożyczkę jednak zaciąga się na dłuższy okres czasu niż standardowy kredyt konsumencki. Ten typ pożyczki można spłacać nawet przez 15 – 20 lat. Oczywiście pożyczane kwoty też są duże, ale każda osoba musi rozważyć sama czy przez tak długi okres czasu da radę spłacać regularnie raty pożyczki.

Oprocentowanie takiej pożyczki będzie jednak zdecydowanie niższe niż przy pożyczce gotówkowej. Jednak warto pamiętać o marży w wysokości 1-3% i innych kosztach administracyjnych. Ponadto to po stronie klienta leży opłacenie rzeczoznawcy oraz opłat sądowa za zmiany we wpisach w księdze wieczystej nieruchomości. Trzeba też wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie, a nie raz i ubezpieczyć nieruchomość.

Oferta Konsorcjum Finansowego dostępna jest na stronie konsorcjumfinansowe.pl

http://konsorcjumfinansowe.pl/

 

Ale pożyczyć można nawet kwotę do 80% wartości mieszkania, chociaż najczęściej zdarzają się pożyczki w wysokości 50%. Warto wiedzieć, że parabank czy bank komercyjny wylicza też pożyczkobiorcy zdolność kredytową i sprawdza czy przez kolejne kilkanaście lat będzie w stanie spłacać taką pożyczkę. Jeżeli bank lub firma pożyczkowa uznają, że kwota 80% wartości mieszkania jest za duża to nawet, jeśli zastaw jest tego warty, zaproponują niższą pożyczkę. Dla bezpieczeństwa pożyczkobiorcy, aby mógł spłacić pożyczkę.

Kto może dostać taką pożyczkę?

Pożyczkę pod zastaw mogą dostać osoby fizyczne. Każdy bank lub firma pożyczkowa mogą ustanowić wiek minimalny pożyczkobiorcy dowolnie powyżej 18 roku życia. Każda instytucja inaczej też liczy zdolność kredytową. Chociaż posiadanie na przykład mieszkania jako zastawu bardzo podnosi taką zdolność. W parabankach też trzeba będzie przedstawić udokumentowany dochód, choć nie musi to być tylko umowa o pracę. Może to być równie dobrze umowa cywilno-prawna albo prowadzona własna jednoosobowa działalność gospodarcza.

Jednak w tym ostatnim wypadku możliwe, że trzeba będzie przedstawić dokumenty firmy, zwłaszcza czy nie ma zaległości w US i ZUS. Ponieważ mimo, że jest to pożyczka niecelowa to nie powinna być wydawana na spłatę długów firmy. Jednakże można ją wydać na wszystko inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here