Strona główna Dom Czym palić w kominku w czasie zimy?

Czym palić w kominku w czasie zimy?

260
PODZIEL SIĘ

Bezpieczne, wydajne oraz ekologiczne ogrzewanie kominkowe związane jest z odpowiednim wyborem opału. Warto zatem zastanowić się, jaki rodzaj drewna będzie najlepszy. Poniżej znajdziecie kilka istotnych wskazówek na ten temat.

Aby kominek działał sprawnie oraz bezpiecznie, podczas wybierania opału warto kierować się ni tylko ceną, ale także jakością oraz rodzajem danego paliwa. Do palenia w kominku najczęściej wybierane jest różnego rodzaju drewno lub brykiet. Warto zatem zapoznać się z odmianami oraz właściwościami poszczególnych paliw. Wybór często uzależniony jest od wielkości ogrzewanych pomieszczeń, częstotliwości palenia oraz miejsca przechowywania.

Oczywiście istnieją jeszcze inne rodzaje opału, takie jak na przykład węgiel kamienny czy oleje opałowe, jednak drewno stosowane jest najczęściej. W przeciwieństwie do wymienionych rodzajów paliwa, drewno emituje do środowiska znacznie mniej szkodliwych substancji. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele zależy od jego rodzaju.

Jakie drewno kominkowe?

W tym przypadku najlepiej wybierać gatunki liściaste. Drewno z drzew liściastych (dąb, buk, brzoza itp.) dobrze się pali i wydziela najwięcej energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Drewno drzew liściastych posiada znacznie mniej żywicy oraz nie tworzy dużej ilości dymu, dzięki czemu nie wprowadza tak wielu zanieczyszczeń. W tym przypadku najlepiej wybierać twarde drzewa takie jak buk, dąb czy grab – w trakcie spalania dają one najwięcej ciepła.

Piece kaflowe wolnostojące, kominki, akcesoria – sprawdź sklep internetowy Szalony Max

Do palenia w kominkach nie poleca się drewna drzew iglastych, ponieważ w trakcie spalania wytwarza się o wiele więcej sadzy oraz dymu. Jest to spowodowane m.in. dużą ilością żywicy w tego rodzaju drewnie. Poza tym drewno drzew iglastych znacznie gorzej się pali, a osadzająca się sadza jest trudniejsza do wyczyszczenia.

Kiedy zdecydujemy się na palenie w kominku drewnem musimy także pamiętać o jego wilgotności, która ma istotne znaczenie. Należy zadbać o to, by drewno było odpowiednio wysuszone – maksymalnie może posiadać 20 procent wilgotności – w przeciwnym razie jego wydajność będzie znacznie niższa. Oprócz tego, wilgotne drewno dymi podczas palenia.

A może brykiet?

Brykiet to materiał produkowany z trocin, które są specjalnie prasowane i łączone. Produkowany jest pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu z trocin wydziela się lignina, która następnie łączy surowiec w kształt brył. Brykiet charakteryzuje się dużą kalorycznością, co oznacza jego wysoką wartość energetyczną. Ten rodzaj opału nie potrzebuje czasu, aby wyschną, a także znacznie szybciej się rozpala – często wystarczająca jest tylko rozpałka do brykietu.

Zaletą brykietu jest także to, ze zazwyczaj spala się do końca (w przeciwieństwie do drewna). Oprócz tego produkuje on znacznie mniej popiołu oraz dymu przez co czyszczenie komina może być rzadsze. Bardzo ważne jest to, że ten rodzaj opału nie emituje szkodliwych substancji do środowiska, przez co staje się jednym z najbardziej ekologicznych paliw służących do ogrzewania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here