Strona główna Technologia Innowacyjne programy – czy naprawdę ich potrzebujemy?

Innowacyjne programy – czy naprawdę ich potrzebujemy?

265
PODZIEL SIĘ

Wszędobylskie reklamy atakują każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o innowacyjnych produktach – użytecznych lub ewentualnie nie – nowych trendach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, innowacyjnych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać i kupować, co wyłącznie chcemy, ciągle nowsze oraz poprawniejsze, jakkolwiek czy aby na pewno niezbędne? Postęp technologiczny i cywilizacyjny przyniósł wielkie zmiany.

Rzecz jasna wiele z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu oraz wynalazków nie można by było choćby leczyć pewnych chorób czy też kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jakkolwiek większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy całkowicie zbędne, bowiem przecież komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak wybitnie od tego, jaki zszedł z linii produkcyjnej dziś.

Z jakiej przyczyny w związku z tym producenci powiadają coś innego? To łatwe – aby więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, dzisiaj za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, aby zapewnić sobie rynek zbytu na bez ustanku pionierskie towary, jakich bez reklamy na pewno nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem stosownego, co oznacza, że jeśli coś jest solidne, to nie należy próbować tego poprawiać, bo wolno to tylko popsuć. Ale czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A jednak przedstawiciele nauki oraz profesjonaliści z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to oryginalnych wynalazków. Czy są one niepomocne? Jak najbardziej, że są potrzebne.

Dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz prostsze i przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy dzisiejszej kinematografii – dziś nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych czy oglądać filmów w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here