Strona główna Biznes Na czym polega franczyza?

Na czym polega franczyza?

205
PODZIEL SIĘ

Dostępne dane statystyczne dowodzą, że takie rozwiązania, jak szeroko rozumiana franczyza z każdym kolejnym rokiem stają się coraz powszechniejszym i coraz popularniejszym modelem działalności gospodarczej wśród polskich przedsiębiorców.

Pomimo tego, nadal nie można stwierdzić, aby franczyza cieszyła się w realiach polskiego sektora usług tak samo dużą popularnością, jaka już od wielu lat jest jej udziałem w realiach sektorów usług wyżej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej, a więc takich rynków, jak na przykład rynek niemiecki, rynek francuski czy też rynek brytyjski.

Jeżeli chodzi o najważniejsze, podstawowe przyczyny omawianego stanu rzeczy to specjaliści są tutaj zaskakująco zgodni. Wśród najważniejszych, głównych czynników warunkujących obecną sytuację wymienia się przede wszystkim brak wiedzy wśród polskich przedsiębiorców na temat mechanizmu działania franczyzy a także na temat najważniejszych zalet tego modelu działalności gospodarczej. Jednocześnie, liczne badania sondażowe dowodzą, że wielu polskich przedsiębiorców nie wie nawet o samym istnieniu takich rozwiązań, jak możliwość prowadzenia własnego biznesu na zasadach franczyzy. W kontekście tych informacji wydaje się, że jak najbardziej zasadne byłoby postawienie kilku istotnych pytań odnośnie szeroko rozumianej franczyzy a następnie udzielenie na owe pytania odpowiedzi. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej samemu zjawisku franczyzy a także postarajmy się udzielić odpowiedzi na pytanie pod tytułem, jakie są najważniejsze zalety korzystania z takich rozwiązań, jak franczyza.

Dowiedz się więcej o franczyzie – baza franczyz, informacje, raporty

Na czym polega franczyza?

Ogólny mechanizm działania franczyzy jest stosunkowo łatwy a jego zrozumienie nie powinno przedstawiać żadnych trudności. Załóżmy, że mamy dwie firmy: jedna z nich to ogromne przedsiębiorstwo o globalnym zasięgu druga z nich to zaś niewielki podmiot o zasięgu regionalnym. Standardowo, mniejszy podmiot może działać pod własnym szyldem i starać się konkurować z lokalami należącymi do firmy większej. Istnieje jednak również inna możliwość, a mianowicie szeroko rozumiana franczyza. W takim wypadku mniejsza firma na mocy specjalnej umowy zyskuje prawa do korzystania z marki firmy większej, co oznacza de facto rozpoczęcie działania pod jej szyldem.

Oczywiście, wiąże się to z koniecznością spełnienia określonych wymogów: przeważnie duże firmy dzierżawiące prawa do swojej marki na zasadach franczyzy wymagają od kooperujących z nimi podmiotów na przykład zachowania określonych wzorów estetycznych(stylistyka, sposób umeblowania lokalu itd) a także zachowania wysokiego standardu świadczonych usług(w końcu klient bardzo często zwyczajnie nie ma świadomości, że korzysta z lokalu działającego na zasadach franczyzy, a nie z autentycznego lokalu należącego do danej marki).

Zalety franczyzy

Najważniejsze zalety korzystania z franczyzy to możliwość osiągnięcia rozpoznawalności własnego biznesu już na samym starcie działalności, co zapewnia marka firmy, z której korzysta przedsiębiorca. Oprócz tego, przdsiębiorcy prowadzący własną działalność na zasadach franczyzy zazwyczaj mogą korzystać z różnych form wsparcia, by wymienić chociażby wsparcie przy rekrutacji pracowników, znalezieniu najlepszej lokalizacji dla lokalu czy też prowadzenia księgowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here