Strona główna Dom W jaki sposób wyczyścić kaloryfer?

W jaki sposób wyczyścić kaloryfer?

263
PODZIEL SIĘ

Kaloryfer ze względu na swoją specyficzną budowę jest trudny do dokładnego wyczyszczenia. Zazwyczaj wycieramy go tylko powierzchownie. Istnieją jednak sposoby, aby wyczyścić także pozostałe miejsca. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak tego dokonać.

Czyszczenie kaloryfera powinno odbyć się przed sezonem grzewczym. Szczególnie dotyczy to kaloryferów tzw. żeberkowych, na których zbiera się najwięcej kurzu. Nie czyścimy tego miejsca zbyt często właśnie ze względu na trudny dostęp. Warto zatem zapoznać się ze sposobem, który ułatwi to działanie. Nie potrzebujesz zbyt wielu akcesoriów, aby uporać się z zabrudzeniami na kaloryferze. Wystarczy podłużna szczotka do czyszczenia kaloryferów lub butelek oraz mokra ściereczka, najlepiej z mikrofibry (lub bawełniana).

Kolejne kroki

Przede wszystkim powinniśmy pozbyć się kurzu, który znajduje się między ,,żeberkami” kaloryfera. Właśnie do tego celu będzie potrzebna podłużna szczoteczka. Obecnie istnieją specjalne szczoteczki do tego typu kaloryferów, które możemy kupić w sklepie z artykułami do sprzątania.

Jeśli jednak jej nie posiadamy możemy użyć zwykłej szczoteczki do butelek. Także jest elastyczna i dotrze do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczkę dodatkowo można zamoczyć w wodzie z detergentem, aby pozbyć się większej warstwy kurzu.

W sklepie General Fresh mogą Państwo znaleźć między innymi pochłaniacz zapachów, odświeżacze i wiele innych środków czystości

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie całości mokrą szmatką z dodatkiem detergentu. Na koniec najlepiej wytrzeć kaloryfer do sucha, ponieważ do mokrej powierzchni kurz szybciej i lepiej przylega.

W przypadku innego rodzaju grzejników potrzebne mogą być bardziej wymagające narzędzia. Istnieją także specjalne nakładki do odkurzacza, które umożliwiają czyszczenie wnętrza kaloryfera. Niekiedy potrzebne jest także rozkręcenie grzejnika, aby pozbyć się kurzu.

Kiedy czyścić kaloryfery?

Kaloryfery powinniśmy czyścić przynajmniej raz w roku, chociaż jeśli znajdują się w bardziej widocznych miejscach, powinniśmy robić to częściej. Najważniejsze aby zrobić to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu, kiedy uruchomimy ogrzewanie. Oprócz tego kurz nie będzie rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu. Jeśli w domu znajduje się alergik to czyszczenie kaloryfera w sezonie grzewczym powinno odbywać się przynajmniej raz na miesiąc.

Pamiętaj o odpowietrzeniu

Zanim włączymy ogrzewanie centralne powinniśmy zadbać o odpowietrzenie grzejników, szczególnie jeśli poczujemy, że po włączeniu ogrzewania kaloryfer jest chłodny. W tym celu należy lekko rozkręcić kaloryfer, aby podnieść ciśnienie wody w nim. Powietrze zostanie wyparte przez wodę i pozbędziemy się jego nadmiaru. Przed rozpoczęciem tej czynności, należy zakręcić zawór i poczekać aż kaloryfer będzie zimny. Następnie podkładamy miskę, aby woda nie wylała się na posadzkę. Po odkręceniu odpowietrznika z kaloryfera zacznie wydostawać się woda pod ciśnieniem. Należy poczekać, aż z kaloryfera będzie ciekła sama woda i zakręcić odpowietrznik. Następnie odkręcamy zawór i czekamy, aż kaloryfer się nagrzeje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here