Strona główna Ogólna Wystawy teatralne i zabawa w epoce starożytnych

Wystawy teatralne i zabawa w epoce starożytnych

191
PODZIEL SIĘ

Rozrywka wywierała w I wieku kolosalny wpływ na masy. Ważne miasta imperium rzymskiego miały teatry, amfiteatry lub cyrki, a niektóre miały wszelkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji wolno przeczytać: „Widowiska wiązały się z niebezpieczeństwem i podnieceniem graniczącym z szaleństwem, i bezustannym zalewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o różnych kolorach, a każda drużyna wyrażała wyznaczoną grupę społeczną czy też polityczną. Na widok swych faworytów kibice dynamicznie wiwatowali.

Woźnice cieszyli się taką popularnością, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano gigantyczne sumy dewiz. W miastach odbywały się również krwawe walki gladiatorów i walki z dzikimi zwierzętami, raz za razem toczone bez uzbrojenia. Złoczyńców skazanych na śmierć ubierano od czasu do czasu w skóry, co miało ich upodabniać do zwierząt, oraz rzucano na pożarcie planowo wygłodzonym poczwarom; takiej śmierci towarzyszyły niewyobrażalne męczarnie. Osoby oddające się tak makabrycznej rozrywce, zatraciły wszystkie poczucie etyki.

Budowla, gdzie organizowano różnorodnego typu widowiska oraz przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, występy taneczne oraz muzyczne. W teatrach w szeregu przypadków wystawiano spektakle rozmaitej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. i z czasem wybudowano je w wielu dużych miastach. Albowiem starożytni Grecy tak umiejętnie oraz starannie budowali teatry, publiczność mogła dobrze widzieć oraz słyszeć wystawiane sztuki. Pokazy teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, obchodzonych dla uczczenia żniw oraz winobrania, i z poglądów dotyczących śmierci i odnawiania się życia. Te orgiastyczne uroczystości celebrowano ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina oraz urodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here