Strona główna Rozrywka Zabawa, wczasy oraz zagwozdki?

Zabawa, wczasy oraz zagwozdki?

251
PODZIEL SIĘ

Atrakcyjne formy zabawy niejednokrotnie nie uczą działania, ale bezczynności. Za przykład niech posłuży telewizja. W książce „Co robić po wyłączeniu telewizora” napisano: Z samej swej natury (telewizja) hartuje nas do bierności: zabawa, a nawet uczenie się przychodzi nam bez trudu, bez wysiłku twórczego. Rzecz jasna nawet bierny relaks ma okazję posiadać wiarygodną wartość. Lecz jeżeli zabiera nadmiernie dużo czasu, ograbia z nader cennych możliwości.

Wielu się zasugerowało, że zajęcia wymagające aktywności, a nie bierności, dają znacznie więcej satysfakcji, niż wolno ażeby przeczuwać. Niektórzy odkryli, iż przyjemne są spotkania, na których ktoś czyta na głos. Inni oddają się przeróżnym hobby, na przykład grze na jakimś instrumencie czy też malowaniu obrazów. Wolno także organizować wspólne eskapady czy też spotkania w gronie przyjaciół itp. Właściwe witryny ma również odpoczynek na świeżym powietrzu. Niektóre rodziny organizują biwaki, wędkują, chodzą po lasach, szlakach górskich, urządzają spływy kajakowe oraz tym analogiczne atrakcje. Dzieci są zachwycone.

Problem powiązany z rozrywkami, głównie z poniektórymi płatnymi, polega na tym, że często pod żadnym pozorem nie pomagają się odprężyć ani nie dają zadowolenia. Kiedy na przykład jakaś drużyna sportowa przegrywa, jej zwolennicy są w szeregu przypadków przygnębieni, zawiedzeni, nawet rozzłoszczeni. Oglądanie meczu nie sprawia im wówczas żadnej radości. Na domiar tego od uczestników płatnych imprez rozrywkowych oczekuje się zazwyczaj zwykłego przyglądania się, a nie współdziałania. Zamiast brać czynny udział, jesteś jedynie biernym widzem. Może to oddziaływać ujemnie na zdrowie i na zdolność utrzymywania kontaktu z drugimi. Z niektórymi rodzajami rozrywki kojarzy się jeszcze inny kłopot: nie dająca się przewidzieć riposta publiczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here